Visionary: Ciglerův vizionářský projekt využívá odvodnění jako součást designu

Administrativní objekt Visionary v Holešovicích fascinuje svou lehkostí a promyšleností. Studio Jakub Cigler Architekti při návrhu myslelo i na tu část projektu, která je pro ostatní „nutným zlem“. Odvodnění hrají v celku svou roli: někde decentně skryté, jinde přibrané do hry jako součást designu. A výsledek vypadá dokonale.

Visionary směle pracuje s okolním prostorem.

Autoři návrhu z architektonického studia Jakub Cigler Architekti umístili budovu Visionary ve tvaru písmene H na nároží ulic Plynární a Argentinská v Praze. Tvoří ji dvě prosklené sedmipatrové hmoty propojené středovým šestipatrovým krčkem. Záměrem architektů bylo zajistit přesah objektu do širšího veřejného prostoru – a to se povedlo. Prostor dostal dvě nádvoří plná zeleně, střešní běžeckou dráhu, exteriérové spojovací lávky a působivou perforovanou fasádu s vertikálním rostlinstvem.

Vodní prvky doplňují celkový koncept.

Důležitým doplňkem jižního nádvoří je vodní prvek. Voda tryská přímo z dlažby, na stejném místě pak zase mizí. To zajišťují diskrétní štěrbinové žlaby. Ukazují, že odvodnění není jen nutným zlem, ale je součástí celkového návrhu, která může dodat nové designové možnosti. Svou roli v celkovém vzhledu sehrál i tak běžný prvek, jako jsou litinové rošty. Správná volba tvaru a materiálu způsobila, že plní funkci detailu, který dotahuje celkový dojem k dokonalosti.

Zajímavé je, že v případě odvodňovacích prvků nejde o žádná nadstandardní řešení, ale o výrobky, které máme běžně v nabídce. Práce studia Jakub Cigler Architekti ukazuje, že jde především o architektonický přístup, který od začátku počítá s odvodňovacími žlaby a vybírá ty, které se hodí k celkovému konceptu stavby.

Přistupujme k vodě s úctou.

Přístup architektonického studia pana Cigla rozhodně není běžný. V jeho návrzích se promítá silný důraz na udržitelnost, a to nejen s ohledem na práci s vodou, ale i s energií a materiály. Visionary i další stavby tohoto studia získaly certifikaci LEED Platinum a Gold WELL Core & Shell.

Visionary reprezentuje principy, kterými se může inspirovat kterýkoliv architektonický projekt. Je to úcta k vodě i k ostatním zdrojům a doladění stavby do posledního detailu – včetně prvků odvodnění.

Pracujete i vy právě teď na novém projektu? Projděte si i vy naše řešení pro odvodnění a využijte knihovnu BIM souborů, která vám usnadní práci.

TOP