Prohlížeč není podporován

Používáte starý prohlížeč, který více nepodporujeme. Zvažte prosím použití modernějšího webového prohlížeče jako je Microsoft Edge, Google Chrome nebo Firefox, abyste dosáhli co nejlepší uživatelské zkušenosti při používání webových stránek.

Visionary: Ciglerův vizionářský projekt využívá odvodnění jako součást designu

Administrativní objekt Visionary v Holešovicích fascinuje svou lehkostí a promyšleností. Studio Jakub Cigler Architekti při návrhu myslelo i na tu část projektu, která je pro ostatní „nutným zlem“. Odvodnění hrají v celku svou roli: někde decentně skryté, jinde přibrané do hry jako součást designu. A výsledek vypadá dokonale.

Visionary směle pracuje s okolním prostorem.

Autoři návrhu z architektonického studia Jakub Cigler Architekti umístili budovu Visionary ve tvaru písmene H na nároží ulic Plynární a Argentinská v Praze. Tvoří ji dvě prosklené sedmipatrové hmoty propojené středovým šestipatrovým krčkem. Záměrem architektů bylo zajistit přesah objektu do širšího veřejného prostoru – a to se povedlo. Prostor dostal dvě nádvoří plná zeleně, střešní běžeckou dráhu, exteriérové spojovací lávky a působivou perforovanou fasádu s vertikálním rostlinstvem.

Vodní prvky doplňují celkový koncept.

Důležitým doplňkem jižního nádvoří je vodní prvek. Voda tryská přímo z dlažby, na stejném místě pak zase mizí. To zajišťují diskrétní štěrbinové žlaby. Ukazují, že odvodnění není jen nutným zlem, ale je součástí celkového návrhu, která může dodat nové designové možnosti. Svou roli v celkovém vzhledu sehrál i tak běžný prvek, jako jsou litinové rošty. Správná volba tvaru a materiálu způsobila, že plní funkci detailu, který dotahuje celkový dojem k dokonalosti.

Zajímavé je, že v případě odvodňovacích prvků nejde o žádná nadstandardní řešení, ale o výrobky, které máme běžně v nabídce. Práce studia Jakub Cigler Architekti ukazuje, že jde především o architektonický přístup, který od začátku počítá s odvodňovacími žlaby a vybírá ty, které se hodí k celkovému konceptu stavby.

Přistupujme k vodě s úctou.

Přístup architektonického studia pana Cigla rozhodně není běžný. V jeho návrzích se promítá silný důraz na udržitelnost, a to nejen s ohledem na práci s vodou, ale i s energií a materiály. Visionary i další stavby tohoto studia získaly certifikaci LEED Platinum a Gold WELL Core & Shell.

Visionary reprezentuje principy, kterými se může inspirovat kterýkoliv architektonický projekt. Je to úcta k vodě i k ostatním zdrojům a doladění stavby do posledního detailu – včetně prvků odvodnění.

Pracujete i vy právě teď na novém projektu? Projděte si i vy naše řešení pro odvodnění a využijte knihovnu BIM souborů, která vám usnadní práci.

Footer

O nás

Celosvětově silná značka. Skupina ACO je jedním z předních světových výrobců odvodňovacích systémů. ACO je synonymem profesionálního odvodnění, hospodárného čištění a řízeného vypouštění nebo opětovné využití vody. Více...

ACO world

Společnost ACO se nachází ve více než 40 zemích světa a vyrábí ve 30 výrobních závodech na čtyřech kontinentech. Společnost zaměstnává 4 200 lidí po celém světě a v roce 2016 vytvořila prodej 711 milionů eur. Více...

Kontakt

ACO Stavební prvky spol. s.r.o.
Pávov 141, 586 01 Jihlava
Telefon: +420 567 121 711
E-mail: aco@aco.cz

TOP